Druhé číslo jedenásteho ročníka vedeckého biblického časopisu StBiSl 11 (2/2019) je už dostupné. Obsah aktuálneho čísla:
- HÄNER, Tobias: Jób, obeť irónie. Lingvistické prehodnotenie Jób 1,10 v jeho kontexte
- MAJTÁN, Ľubomír: Timotej a charizma v 1Tim 4,14. Ratifikácia alebo transfer pri vkladaní rúk starších?
- BOTTINI, Giovanni Claudio: Kontinuita a inovácia v biblickej tradícii. Eliáš od 1Kr 17-18 po Jak 5,17-18
- RINDOŠ, Jaroslav: Grécky genitív εὐδοκίας u Lk 2,1
- ZAVARSKÝ, Svorad: Žaltár Blažeja Oponického (1624) a inkulturácia viery
S končiacim sa starým rokom 2019 prichádza nové číslo biblického vedeckého časopisu StBiSl 11 (2019). Prináša tri vedecké štúdie. Prvá sa venuje neinterogatívnemu použitiu častice הלא dodávajúcej tvrdeniu v starozákonnej Knihe Jób 1,10 nádych irónie (Tobias Häner). Témou druhej štúdie je interpretácia gesta vkladania rúk v novozákonnom Prvom liste Timotejovi ako rozpoznania Timotejovej charizmy čo do lídra komunity po sv. Pavlovi (Ľubomír Majtán). Intratextuálna interpretácia postavy proroka Eliáša v 1Kr 17-18 a Jak 5,17-18 je predmetom tretej štúdie (Giovanni C. Bottini, OFM).
Dve kratšie vedecké poznámky sa zaoberajú jedna problematikou správnosti slovenského prekladu „dobrej vôle“ z Lk 2,14 v slovenskom katolíckom preklade Biblie a omšovom hymne „Glória“ Rímskeho misála (Jaroslav Rindoš, SJ) v a druhá existenciou novolatinskej parafrázy 150 žalmov od Blažeja Oponického (r. 1624) ako skvostu staršej slovenskej literatúry (Svorad Zavarský).
Okrem toho časopis ponúka recenzie troch odborných vedeckých prác zo Slovenska i zahraničia a správy z udalostí biblicko-exegetického zamerania.
Kompletný obsah celého čísla spolu so zhrnutiami štúdii nájdete tu.